Redni pregledi klimatskih sistemov
nad 12 kW
OSNOVNE INFORMACIJE
V državah EU predstavljajo potrebe po energiji v stavbnem sektorju približno 40 % celotne rabe energije. Vendar pričakujemo, da se bo s podobnim trendom kot v ostalem svetu, povečeval delež energije za hlajenje in prezračevanje. Toplejša poletja povzročijo večjo rabo energije za klimatizacijo stavb. Da bi znižali izrazit trend povečevanja rabe energije zaradi klimatizacije se uveljavljajo inovativne tehnologije in izboljšanje energijske učinkovitosti obstoječih klimatizacijskih sistemov.
V sklopu aktivnosti za zagotavljanje energijske učinkovitosti so predvideni tudi redni pregledi klimatskih sistemov. Redni pregledi klimatskih sistemov v kombinaciji s sistemom avtomatizacije, nadzora in merjenjem rabe energije omogočajo uporabnikom številne prednosti:
- doseganje ugodnih bivalnih in delovnih pogojev,
- optimalno delovanje naprav,
- prihranek energije,
- ponovljivo in predvidljivo vodenje procesov,
- lažje odkrivanje in odpravo napak,
- učinkovitejše vzdrževanje.
Namen rednega pregleda klimatskih sistemov je priprava predlogov za povečanje energijske učinkovitosti sistema ali njegovo zamenjavo. Pregled klimatskega sistema mora obsegati: popis in pregled dokumentacije, vizualni in funkcionalni pregled klimatskega sistema in klimatiziranih prostorov, pripravo predlogov izboljšav ter izdelavo poročila o pregledu.
POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI
- Zakonodaja?
- Kaj je klimatski sistem?
- Kaj je nazivna izhodna moč?
- Kdo mora zagotoviti redni pregled klimatskega sistema?
- Kaj so obveznosti zavezanca?
- Kdaj pregled ni obvezen?
- Kako pogosti so pregledi klimatskih sistemov?
- Ali je pogostost pregleda lahko različna?
- Kdo izvaja redne preglede klimatskih sistemov?
- Kaj obsega pregled klimatskega sistema?
- Kaj obsega vizualni in funkcionalni pregled?
1. Zakonodaja
Osnovo predstavlja evropska
Direktiva 2010/31/EU evropskega parlamenta in sveta z dne 19. maja 2010 o energetski učinkovitosti stavb (prenovitev), ki v 15. členu določa:
"Države članice predpišejo potrebne ukrepe za uvedbo rednih pregledov dostopnih delov klimatskih sistemov z nazivno izhodno močjo nad 12 kW. Pregledi vključujejo oceno učinkovitosti klimatskih naprav in njihove velikosti v primerjavi s hladilnimi zahtevami stavbe. Ocene velikosti ni treba ponovno izvesti, če se klimatski sistem ali hladilne zahteve stavbe v tem času niso spremenile. Države članice lahko znižajo pogostost takšnih pregledov ali jih po potrebi omilijo, če obstaja elektronski sistem za spremljanje in nadzor«.
Ta zahteva je vključena v našo zakonodajo preko:
- Energetskega zakona (EZ-1) (Ur. l. RS, št. 17/2014),
- Pravilnika o rednih pregledih klimatskih sistemov (Ur. l. RS, št. 26/2008),
- Pravilnika o usposabljanju, licencah in registru licenc neodvisnih strokovnjakov za redne preglede klimatskih sistemov (Ur. l. RS, št. 18/2016)
Pravilnik o rednih pregledih klimatskih sistemov določa vsebino, način izvedbe in roke rednih pregledov klimatskih sistemov z nazivno izhodno močjo nad 12 kW, ki so vgrajeni v stavbah.
2. Kaj je klimatski sistem?
Klimatski sistem je kombinacija elementov, ki zagotavljajo obdelavo zraka, pri kateri je temperatura zraka regulirana in se jo lahko zniža, lahko tudi v kombinaciji z regulacijo prezračevanja, vlažnosti in čistosti zraka. Klimatski sistem vključuje tudi hladilni sistem, ki je kombinacija elementov, ki zagotavljajo odvod toplote iz stavbe.
3. Kaj je nazivna izhodna moč?
To je največja toplotna moč, katero proizvajalec navede in zagotavlja, da jo je mogoče dosegati ob podani učinkovitosti pri neprekinjenem delovanju.
4. Kdo mora zagotoviti redni pregled klimatskega sistema?
Zavezanec je lastnik stavbe ali dela stavbe, v kateri je vgrajen klimatski sistem z nazivno izhodno močjo nad 12 kW.
5. Kaj so obveznosti zavezanca?
Zavezanec mora:
- hraniti dokumentacijo o izvedenih pregledih klimatskega sistema najmanj 10 let,
- hraniti dokumentacijo o servisiranju in vzdrževanju najmanj 5 let,
- za izvedbo pregleda klimatskega sistema zagotoviti dostop do klimatskega sistema in z njim povezanih klimatiziranih prostorov,
- v primeru spremembe lastništva klimatskega sistema izročiti dokumentacijo novemu zavezancu.
6. Kdaj pregled ni obvezen?
Pravilnik opredeljuje nekaj izjem, za katere pregled ni obvezen. Tako se pravilnik ne uporablja za klimatske sisteme:
- v industrijskih stavbah,
- v nestanovanjskih kmetijskih stavbah,
- v stavbah za opravljanje verskih obredov,
- v začasnih stavbah s predvidenim časom uporabe dveh let ali manj,
- v stanovanjskih stavbah, namenjenih za uporabo, krajšo od štirih mesecev na leto,
- ki obratujejo manj kot 150 ur na leto.
7. Kako pogosti so pregledi klimatskih sistemov?
Klimatski sistemi morajo biti pregledani najmanj vsakih pet let. Pregled se izvede posebej za vsak klimatski sistem, vgrajen v isti stavbi.
8. Ali je pogostost pregleda lahko različna?
Neodvisni strokovnjak lahko na osnovi ocenjenih možnosti za povečanje energijske učinkovitosti klimatskega sistema in izboljšave kakovosti zraka predlaga lastniku stavbe krajši interval do naslednjega pregleda klimatskega sistema.
9. Kdo izvaja redne preglede klimatskih sistemov?
Preglede klimatskih sistemov izvajajo neodvisni strokovnjaki, ki pridobijo licenco skladno s 341. členom Energetskega zakona.
10. Kaj obsega pregled klimatskega sistema?
Pregled klimatskega sistema obsega:
- popis in pregled dokumentacije,
- vizualni in funkcionalni pregled klimatskega sistema in klimatiziranih prostorov,
- pripravo predlogov izboljšav ter
- izdelavo poročila o pregledu.
Pregled vključuje tudi oceno učinkovitosti klimatskih sistemov in njihove primernosti glede na uporabo stavbe. Na podlagi pregleda neodvisni strokovnjak uporabnikom svetuje tehnično mogoče in stroškovno učinkovite izboljšave ali zamenjavo klimatskega sistema in alternativne rešitve.
11. Kaj obsega vizualni in funkcionalni pregled?
Vizualni in funkcionalni pregled klimatskega sistema obsega:
- primerjavo podatkov o vgrajenih elementih klimatskega sistema s podatki iz dokumentacije,
- ugotavljanje stanja klimatskega sistema kot celote in njegovih elementov in naprav,
- ugotavljanje stanja glede nastavitve regulacije,
- ugotavljanje čistosti elementov klimatskega sistema,
- izvedbo meritev temperature in vlažnosti zraka v enem ali več izbranih klimatiziranih prostorih.
Energetski pregledi stavb
Energetski in razširjeni energetski pregledi stavb
Preliminarni energetski pregled
Preliminarni energetski pregled lahko imenujemo tudi ˝Hitri pregled˝, ki vključuje sprehod skozi zgradbo, identifikacijo možnosti za energetsko varčevanje, pogovor z zaposlenimi ter hitri pregled nad računi za energijo. Preliminarni energetski pregled je dober za organizacije, ki hočejo vedeti, kaj lahko naredijo za zmanjšanje energetske porabe in stroškov. Je nekakšen vodič, kaj narediti. Zaradi tega, ker je pregled hiter in ker energetski varčevalni potenciali niso spremenjeni v denarne prihranke, ni dobro sprejemati končnih odločitev. Za primer: v kolikor želite investirati v celovito prenovo ogrevalnega sistema, ki po ocenah stane 30.000 € potem je dobro vedeti, ali obstaja kakšna alternativa tej investiciji in v kolikih letih se vam bo ta investicija povrnila z vsemi vzdrževalnimi in ostalimi stroški. S preliminarnim pregledom te izračune ne boste dobili. Eden od boljših rezultatov hitrega pregleda je, da se ugotovijo energetsko učinkoviti potenciali, ki ne zahtevajo nobenega denarnega vložka ali pa zelo malo.
Razširjen energetski pregled
Pred posegom v energetsko sanacijo objekta (stanovanja, industrija, javne zgradbe) je potrebno izsvesti temeljit (razširjen) energetski pregled objekta. Na podlagi dobljenih rezulatov je potrebno preučiti energetske ukrepe in se odločiti za najbolj smotrno tehnologijo in energent, ki bo investitorju dolgoročno prinašal prihranke.Bistvo energetskega pregleda je izračunati vračilno dobo investicije, ki nam pomaga pri prihodnjih odločitvah. Rezultati razširjenega energetskega pregleda so:
- določitev referenčnega stanja porabe energije v objektu,
- prikaz letnih stroškov za energijo in vplivov na letno porabo energije,
- določitev energijsko šibkih mest in nevidnih gradbeno-fizikalnih poškodb na objektu s pomočjo termografskih posnetkov,
- pregled in analiza obstoječega gradbeno-fizikalnega stanja objekta in energetskih sistemov v objektu,
- predlog ukrepov za celovito energetsko sanacijo in priprava variant za analizo izvedljivosti,
- analiza izvedljivosti izbranih ukrepov in ocena njihove vračilne dobe z upoštevanjem stroškov v življenjski dobi stavbe,
- ocena stroškov izbranih ukrepov po kategorijah stroškov (investicije, obratovanje, vzdrževanje) ocena prihrankov zaradi izvedenih ukrepov energijske sanacije;
Razširjen energetski pregled je veliko obsežnejši in zahtevnejši od preliminarnega energetskega pregleda. Razširjen energetski pregled obsega v praksi tudi različne meritve in termografijo zgradbe. Razširjen energetski pregled podrobno obravnava porabnike, lastnosti infrastrukture in opreme z namenom ugotovitve natančnih razlogov za rabo energije po vrsti uporabe. Na podlagi podrobne analize obstoječega stanja vam bomo predlagali celovit nabor možnih organizacijskih in investicijskih ukrepov, ki bi izboljšali energetsko stanje vaše zgradbe in so zanjo primerni.
Vsak predlagan ukrep je finančno ovrednoten ter ekonomsko analiziran. S primerjavo vseh potencialnih in upravičenih ukrepov bomo skupaj z vami izbrali optimalno tehnično in ekonomsko rešitev za vašo zgradbo in porabnike. Z namenom, da bi čim bolje in kakovostno izbrali rešitve ter jih tehnično in ekonomsko analizirali, vzporedno izvajamo tudi termografijo ter različne meritve mikroklime, električne energije ter ostale, ki so primerne za določeno zgradbo. Končni rezultat razširjenega energetskega pregleda je identifikacija vseh primernih ukrepov za vašo zgradbo in finančna analiza, ki obsega stroške investicije, vzdrževanja, obratovanja in prihranke. Za vsak ukrep boste vedeli koliko lahko z njim prihranite, koliko finančnih sredstev potrebujete za realizacijo in v kolikem času lahko pričakujete, da se vam bo investicija povrnila. Prav tako razširjeni energetski pregled obravnava mogoče spremembe v načinu obratovanja in vzdrževanja objekta, v kolikor to posamezne ukrep zahteva. Razširjen energetski pregled je najprimernejša oblika za ugotavljanje energetsko učinkovitih potencialov in z njimi povezanih finančnih prihrankov.
Preliminarni energetski pregled lahko imenujemo tudi ˝Hitri pregled˝, ki vključuje sprehod skozi zgradbo, identifikacijo možnosti za energetsko varčevanje, pogovor z zaposlenimi ter hitri pregled nad računi za energijo. Preliminarni energetski pregled je dober za organizacije, ki hočejo vedeti, kaj lahko naredijo za zmanjšanje energetske porabe in stroškov. Je nekakšen vodič, kaj narediti. Zaradi tega, ker je pregled hiter in ker energetski varčevalni potenciali niso spremenjeni v denarne prihranke, ni dobro sprejemati končnih odločitev. Za primer: v kolikor želite investirati v celovito prenovo ogrevalnega sistema, ki po ocenah stane 30.000 € potem je dobro vedeti, ali obstaja kakšna alternativa tej investiciji in v kolikih letih se vam bo ta investicija povrnila z vsemi vzdrževalnimi in ostalimi stroški. S preliminarnim pregledom te izračune ne boste dobili. Eden od boljših rezultatov hitrega pregleda je, da se ugotovijo energetsko učinkoviti potenciali, ki ne zahtevajo nobenega denarnega vložka ali pa zelo malo.
Razširjen energetski pregled z idejnimi rešitvami
Na podlagi rezultatov razširjenih energetskih pregledov vam izdelamo idejne rešitve v variantah, ki temeljijo na idejnih zasnovah projektnih rešitev investicijskih ukrepov. Glede na izbiro določenega investicijskega ukrepa v energetskem pregledu se lahko odločite za idejno rešitev, ki vključuje projektantsko idejno rešitev ter rekapitulacijo stroškov. V kolikor gre za ukrep, ki spreminja celostno podobo objekta, vam na podlagi idejne rešitve simuliramo tudi 3D prikaz učinkov. V primeru, da obstaja več alternativnih rešitev, ki so rezultat razširjenega energetskega pregleda, potem vam izdelamo idejne rešitve v variantah na podlagi detajlnih projektnih rešitev. S tem boste dobili detajlni vpogled v specifiko posameznega ukrepa, ki vam bo pomagal, da se odločite za najbolj optimalno varianto. V kombinaciji z idejnimi rešitvami nam razširjeni energetski pregled zagotavlja še bolj kakovostne in detajlne informacije glede posameznih investicijskih ukrepov. Velikokrat naročniki oziroma potencialni investitorji zahtevajo dodatne, bolj rigorozne finančne projekcije, ki jih lahko zagotovimo le z idejnimi rešitvami. Ta kombinacija zmanjšuje rizik odločitve v pravilno rešitev ter obenem daje jasne tehnične in druge lastnosti, ki jih bodo morali projektanti upoštevati pri izdelavi projektne dokumentacije.
Specifični energetski pregledi
Specifični energetski pregled se osredotoča na posamezen del v vaši zgradbi, ki ga želite izboljšati, nadgraditi, zamenjati ali sanirati. V praksi to pomeni, da želite rešitev za posamezno obstoječo problematiko ali situacijo, s katero imate opravka v vaši zgradbi. V praksi velikokrat analiziramo in predlagamo naslednje samostojne rešitve v povezavi s/z:
- sanacijo notranje razsvetljave;
- sanacijo kotla v varianti z zamenjavo energenta (lesna biomasa, plin…);
- namestitvijo sončne elektrarne in termalnih kolektorjev;
- sanacijo ovoja zgradbe;
- sanacijo podstrešja ...